Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo
Nasza szkoła w roku szkolnym 2023/2024 przystąpiła do innowacyjnego projektu edukacyjnego „Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo”, który wspiera szkoły we wdrażaniu nowych technologii i higieny cyfrowej w edukacji.
SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO to wspólnota uczniów, rodziców i nauczycieli, dla których wartością jest kształtowanie równowagi między korzystaniem z nowych technologii i świadomym tworzeniem realnych więzi poza przestrzenią Internetu. Troszcząc się ów balans wpływamy pozytywnie na dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny całej społeczności szkolnej.
Zapraszamy nauczycieli i rodziców na webinary organizowane w ramach projektu, bieżące informacje będą udostępniane poprzez dziennik elektroniczny oraz w zakładce SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO na stronie internetowej szkoły.
Bardzo prosimy o zapoznanie się z treścią webinaru, który odbył się 11 stycznia 2024r. pt. Jak nie być frajerem w świecie cyfrowym. https://www.youtube.com/watch?v=GnqniDq9GOg i z treścią webinaru,który poprowadził dr Wojciech Glac pt.: Są więzy i więzi. O neuronalnych węzłach miłości: https://www.youtube.com/watch?v=bkPFcuLVzqg
Uwaga: tutaj znajdziesz dostęp do 10 krótkich filmów o tym, jak działa nasz mózg w świecie nowych technologii i 5 podcastów : https://www.youtube.com/@EssawGdyni/videos
Ponownie wysyłamy link do naszych materiałów edukacyjnych.
II KONGRES SZKÓŁ ODPOWIEDZIALNYCH CYFROWO
„ZDROWA SZKOŁA. O POTRZEBACH UCZNIÓW I NAUCZYCIELI”
Fundacja Dbam o Mój Z@sięg zaprasza Państwa do zapoznania się z materiałami szkoleniowymi, które prezentowane były podczas II OGÓLNOPOLSKIEGO KONGRSU SZKÓŁ ODPOWIEDZIALNYCH CYFROWO, 13 i 14 listopada 2023 roku w Gdyni.
Kongres Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo był kolejną okazją, by realnie spotkać się w społeczności nowoczesnych szkół, które podejmują działania mające na celu zadbanie o dobre relacje w szkole oraz dobrostan psychiczny zarówno uczniów jak i nauczycieli.
Podczas dwóch dni wykładów i warsztatów poruszano następujące tematy:
- Czym jest kryzys psychiczny młodych ludzi i w jaki sposób on się przejawia?
- Jak budować i wzmacniać więzi w społecznościach szkolnych?
- Czym jest i jak powinna wyglądać pierwsza pomoc psychologiczna w szkole oraz jaka jest rola psychologa w szkole?
- Jakie są najważniejsze problemy uczniów i w jaki sposób na nie odpowiadać? Problem depresji, samotności życiowej, niskiego poziomu odporności psychicznej
- Czym jest interwencja kryzysowa w szkole i kto powinien jej dokonywać?
- Jak oceniane są przez uczniów i nauczycieli relacje szkolne?
- Czy polska szkoła jest przestrzenią uznania czy przemocy i dyskryminacji?
- W jaki sposób budować w szkole zdrowie psychiczne uczniów i nauczycieli?
- W jaki sposób środowisko szkolne może odpowiadać na różnorodność społeczną, w tym międzykulturową?
- W jaki sposób podejmować zagadnienia partycypacji uczniów i rodziców?
- Co możemy zrobić, aby być w szkole dla siebie wsparciem?
- Partycypacja uczniów i rodziców w kształtowaniu środowiska szkolnego – mity czy realne możliwości?
Materiały będą dostępne do obejrzenia, po kliknięciu w poniższe linki:
I wykład - https://youtube.com/live/pSTGdy1_T2s?feature=share
II wykład - https://youtube.com/live/N0UawnBVONU?feature=share
Linki będą aktywne do końca 2023r.
Zapraszamy wszystkich Państwa na kolejny webinar w tym roku, który odbędzie się 27 listopada (poniedziałek) o godzinie 19:00 do 20:30 na platformie ClickMeeting. Temat: Poniższy link proszę skopiować i wkleić w okno przeglądarki:16 października odbyło się spotkanie online.
Temat: "E-uzależnienia a higiena cyfrowa. Gdzie zatem jest granica?".Mogą Państwo je obejrzeć, poniżej :
Zachęcamy Państwa do lektury poniższych materiałów na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
- „Zrozumieć depresję” Poradnik dla nastolatków
https://dobrzezejestes.org/wp-content/uploads/2022/12/Zrozumiec-depresje-Poradnik-dla-nastolatkow.pdf - „Depresja to choroba, a nie gorszy dzień” Poradnik dla nauczycieli i rodziców.
https://dobrzezejestes.org/wp-content/uploads/2022/10/Depresja-to-choroba-a-nie-gorszy-dzien-stronami-1.pdf - Link do infografik: https://drive.google.com/drive/folders/1NDx-SWpybZmrDPXpzCcfcvPT9m2r1XS-