• Aktualności

            • Projekt -"Język w działaniu"

            • W dniach 08.04.2022- 14.04.2022

              grupa uczniów  Zespołu Szkół Publicznych  w Dobrzycy, Szkoły  Podstawowej w Borzęcicach  i Kindervereinigung  Weimar  realizowała wspólny  projekt     pt.:  „ Język w działaniu”.

              Projekt realizowany był w Weimarze.

              Projekt dał młodzieży możliwość i  radość z komunikowania się.  Uczestnicy projektu posługiwali się językiem polskim, niemieckim lub angielskim.  Stworzyli grupy na portalach społecznościowych, aby komunikować się również po zakończeniu projektu.

              Wspólne prace projektowe przyczyniły się do zniesienia barier językowych i kulturowych.

               Zabawy językowe, posiłki, wspólnie spędzony czas promował również szacunek i tolerancję dla innych kultur.

              Uczestnicy projektu podejmowali  działania artystyczne i kulturalne w obiektach i  instytucjach: Klassik Stiftung Weimar, Neues Museum, Bauchaus - Museum , Kinderhaus Weimar.

               

              Wspólny projekt  stawiał pragnienia dzieci na pierwszym planie, nawiązywał do aktualnych ich problemów. Poprzez aktywną dyskusję, sztukę i kulturę uczestnicy projektu doświadczyli, jak rozwijać nowe perspektywy i zdobywali  ważne umiejętności dla osiągania  sukcesu i samodzielnego życia we wspólnocie europejskiej.

              Cel projektu, zapewnienie dzieciom  jak najlepszych możliwości rozwoju został osiągnięty.

            • Relacja z wycieczki do Chorwacji

            • CHORWACJA 2022 “Ten, który powraca z podróży nie jest tym samym, który wyjechał” – przysłowie chińskie Podróżowanie to najlepsza forma edukacji o czym przekonali się nasi uczniowie, którzy w dniach od 29 maja 2022 do 04 czerwca 2022 byli uczestnikami wycieczki do Chorwacji. Wyczekiwana podróż, pełna ekscytacji, radosnych przeżyć i emocji na zawsze pozostanie w pamięci oraz bezcennych wspomnieniach. Dalmatyńskie wybrzeże oczarowało 84 uczestników eskapady. Dobrzycka młodzież oraz ich towarzysze podróży z Lutyni, Galewa i Borzęcic poznali środowisko geograficzne, historię, zabytki, tradycję i gospodarkę chorwackiego wybrzeża dalmatyńskiego. Nowe miejsca, nowi ludzie, nowe smaki i doświadczenia to gwarancja oraz fantastyczny sposób na naukę, otwartość, tolerancję, komunikację a także poznanie samego siebie. Trasę zaplanowaliśmy tak, aby móc odwiedzić najpiękniejsze miejsca chorwackiego wybrzeża, które zachwycają walorami przyrodniczymi i historycznymi. Jednym z cudownych miejsc jest Plitvicki Park Narodowy z zespołem szesnastu tarasowo położonych jezior, połączonych wodospadami. Wodne krajobrazy ciągle zmieniają swoje barwy, czyniąc to miejsce niepowtarzalnym i wyjątkowym. Niepodważalną wizytówką Chorwacji jest także Dubrownik wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego Unesco. Miasto unikalne w skali światowej, z zachowanym w całości monumentalnym pierścieniem murów obronnych. Rzymską przeszłość Dalmacji odnaleźliśmy w uroczych miasteczkach Split i Trogir. W Splicie znajdowała się letnia rezydencja cesarza rzymskiego Dioklecjana, dziś to administracyjne centrum Dalmacji. Na starówce widać, jak pięknie mogą przeplatać się różne epoki historyczne. Kameralny Trogir jest urokliwym miasteczkiem portowym, położonym na niewielkiej wyspie. Trogirska Starówka nazywana „Małą Wenecją” to swego rodzaju staromiejska wysepka o charakterystycznym kształcie głowy żmii. Wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Zakwaterowani byliśmy w rewelacyjnie położonym (góry, morze) pirackim miasteczku Omis. Hotel przy plaży, widok na morze. Kąpiele słoneczne, ciepły Adriatyk, zajęcia sportowe, taniec i zabawy na plaży były wytchnieniem i rekompensatą trudów (upał) napiętego programu zwiedzania. Ponadto złożyliśmy wizytę w stolicy Austrii - Wiedniu. Zobaczyliśmy m.in. Hofburg, słynną ulicę Graben, katedrę oraz miejskie parki. Przeżyliśmy niepowtarzalną przygodę. Jesteśmy szczęśliwi i bardzo wdzięczni. DZIĘKUJEMY!!!

            • ZIELONA SZKOŁA - SZTUTOWO

            •  

              Zielona szkoła dobiega końca, zabieramy ze sobą miłe wspomnienia, ogrom wiedzy, a w pamięci zostaną wszystkie ciekawe miejsca, które mogliśmy zobaczyć.

            • 14 MARCA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LICZBY PI (π) „Matematyka łączy”

            • Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. To nieskończenie ciekawa i nieskończona liczba, której właściwości zadziwiały matematyków od stuleci. Z tej okazji  uczniowie naszej szkoły   wykonali plakaty o zastosowaniu matematyki w życiu codziennym,

              wzięli udział w   konkursie logiczno-matematycznym oraz odkrywali tajemnice liczby π.

              17 marca trzydzieścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym  LEON.

              π-ęknie dziękujemy wszystkim, którzy świętowali razem z nami.

            • Dzień Solidarności z Ukrainą

            • Dzień 21 marca, czyli pierwszy dzień wiosny Samorząd Uczniowski działający przy naszej szkole ogłosił Dniem Solidarności z Ukrainą. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do szkoły z przypiętymi wstążeczkami w barwach flagi ukraińskiej. Na godzinach wychowawczych wykonywano plakaty o Ukrainie, które zawierały słowniczek najważniejszych i potrzebnych na co dzień zwrotów polsko-ukraińskich. Niektóre dzieci zechciały podzielić się z nami swoimi talentami. Sofija z klasy IVB grała na keyboardzie, a Vadim zapoznał swoje koleżanki i kolegów z ukraińskimi piosenkami.

            • Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie

            • 26 uczniów reprezentujących szkoły podstawowe z całego powiatu pleszewskiego w piątek, 18 marca 2022 roku, zjawiło się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Uczestnicy mieli tylko 15 minut na zapoznanie się z tekstem, który następnie prezentowali przed komisją konkursową.

              Oceniający podkreślali, że poziom wystąpień był wysoki, a przedstawione interpretacje czytanych tekstów były bardzo ciekawe.

              Ostatecznie, komisja przyznała ośmiu osobom tytuł Mistrza Pięknego Czytania w powiecie pleszewskim. Wśród nich znalazło się troje uczniów naszej szkoły.

            • Dzień Patrona

            • W tym roku 549 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika klasy I-III obchodziły w nietypowy sposób.

              W przeddzień urodzin Patrona naszej szkoły każda klasa otrzymała teczkę z zadaniami, które należało wykonać.

              Była tam informacja o życiu i śmierci astronoma,  którą uczniowie głośno odczytali, następnie oglądaliśmy film o Koperniku. Następnie należało odgadnąć odpowiedzi na 12 pytań dotyczących Kopernika. Należało zdobyć za to zadanie jak najwięcej punktów. Na koniec uczniowie układali puzzle przedstawiające popiersie astronoma, ostatnim zadaniem było ułożenie zdania – myśli astronoma z rozsypanki wyrazowej. Wszyscy zgodnie pracowali. Na koniec należało swoją pracę przypiąć na szkolnym korytarzu- był to piękny urodzinowy prezent dla Patrona.

              Najwięcej punktów zdobyła klasa IIIb, II miejsce osiągnęła klasa Ia , a III miejsce udało się zdobyć klasie Ib. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy, a od Rady Rodziców słodkie upominki.

            • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

            • W dniu 18 lutego 2022 r. w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika
              w Dobrzycy odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Spotkanie rozpoczęto od zapoznania uczniów ze zbiorami, regulaminem i zasadami udostępniania księgozbioru. Następnie przyszli czytelnicy musieli zdać egzamin na czytelnika wykazując się znajomością bajek i wiedzą zdobytą podczas zajęć.

              Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy uczeń otrzymał  dyplom, kolorową zakładkę do książki  oraz „Pierwsze abecadło” – Wyprawkę Czytelniczą dla pierwszaka” z Instytutu Książki.