• Projekt -"Język w działaniu"

• W dniach 08.04.2022- 14.04.2022

grupa uczniów  Zespołu Szkół Publicznych  w Dobrzycy, Szkoły  Podstawowej w Borzęcicach  i Kindervereinigung  Weimar  realizowała wspólny  projekt     pt.:  „ Język w działaniu”.

Projekt realizowany był w Weimarze.

Projekt dał młodzieży możliwość i  radość z komunikowania się.  Uczestnicy projektu posługiwali się językiem polskim, niemieckim lub angielskim.  Stworzyli grupy na portalach społecznościowych, aby komunikować się również po zakończeniu projektu.

Wspólne prace projektowe przyczyniły się do zniesienia barier językowych i kulturowych.

Zabawy językowe, posiłki, wspólnie spędzony czas promował również szacunek i tolerancję dla innych kultur.

Uczestnicy projektu podejmowali  działania artystyczne i kulturalne w obiektach i  instytucjach: Klassik Stiftung Weimar, Neues Museum, Bauchaus - Museum , Kinderhaus Weimar.

Wspólny projekt  stawiał pragnienia dzieci na pierwszym planie, nawiązywał do aktualnych ich problemów. Poprzez aktywną dyskusję, sztukę i kulturę uczestnicy projektu doświadczyli, jak rozwijać nowe perspektywy i zdobywali  ważne umiejętności dla osiągania  sukcesu i samodzielnego życia we wspólnocie europejskiej.

Cel projektu, zapewnienie dzieciom  jak najlepszych możliwości rozwoju został osiągnięty.

• Relacja z wycieczki do Chorwacji

• CHORWACJA 2022 “Ten, który powraca z podróży nie jest tym samym, który wyjechał” – przysłowie chińskie Podróżowanie to najlepsza forma edukacji o czym przekonali się nasi uczniowie, którzy w dniach od 29 maja 2022 do 04 czerwca 2022 byli uczestnikami wycieczki do Chorwacji. Wyczekiwana podróż, pełna ekscytacji, radosnych przeżyć i emocji na zawsze pozostanie w pamięci oraz bezcennych wspomnieniach. Dalmatyńskie wybrzeże oczarowało 84 uczestników eskapady. Dobrzycka młodzież oraz ich towarzysze podróży z Lutyni, Galewa i Borzęcic poznali środowisko geograficzne, historię, zabytki, tradycję i gospodarkę chorwackiego wybrzeża dalmatyńskiego. Nowe miejsca, nowi ludzie, nowe smaki i doświadczenia to gwarancja oraz fantastyczny sposób na naukę, otwartość, tolerancję, komunikację a także poznanie samego siebie. Trasę zaplanowaliśmy tak, aby móc odwiedzić najpiękniejsze miejsca chorwackiego wybrzeża, które zachwycają walorami przyrodniczymi i historycznymi. Jednym z cudownych miejsc jest Plitvicki Park Narodowy z zespołem szesnastu tarasowo położonych jezior, połączonych wodospadami. Wodne krajobrazy ciągle zmieniają swoje barwy, czyniąc to miejsce niepowtarzalnym i wyjątkowym. Niepodważalną wizytówką Chorwacji jest także Dubrownik wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego Unesco. Miasto unikalne w skali światowej, z zachowanym w całości monumentalnym pierścieniem murów obronnych. Rzymską przeszłość Dalmacji odnaleźliśmy w uroczych miasteczkach Split i Trogir. W Splicie znajdowała się letnia rezydencja cesarza rzymskiego Dioklecjana, dziś to administracyjne centrum Dalmacji. Na starówce widać, jak pięknie mogą przeplatać się różne epoki historyczne. Kameralny Trogir jest urokliwym miasteczkiem portowym, położonym na niewielkiej wyspie. Trogirska Starówka nazywana „Małą Wenecją” to swego rodzaju staromiejska wysepka o charakterystycznym kształcie głowy żmii. Wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Zakwaterowani byliśmy w rewelacyjnie położonym (góry, morze) pirackim miasteczku Omis. Hotel przy plaży, widok na morze. Kąpiele słoneczne, ciepły Adriatyk, zajęcia sportowe, taniec i zabawy na plaży były wytchnieniem i rekompensatą trudów (upał) napiętego programu zwiedzania. Ponadto złożyliśmy wizytę w stolicy Austrii - Wiedniu. Zobaczyliśmy m.in. Hofburg, słynną ulicę Graben, katedrę oraz miejskie parki. Przeżyliśmy niepowtarzalną przygodę. Jesteśmy szczęśliwi i bardzo wdzięczni. DZIĘKUJEMY!!!

• ZIELONA SZKOŁA - SZTUTOWO

Zielona szkoła dobiega końca, zabieramy ze sobą miłe wspomnienia, ogrom wiedzy, a w pamięci zostaną wszystkie ciekawe miejsca, które mogliśmy zobaczyć.